Tematikus foglalkozás – A komponens
2019.01.18
Téma: Egészség-betegség
A tanulók csoportokban dolgoztak, a következő feladatkártyákat kapták:
- csoport – Szóháló segítségével határozzátok meg az egészség és betegség fogalmát! Kössétek össze az összetartozó kifejezéseket, majd alkossatok magyarázó mondatokat!
- csoport – Az ábrákról olvassátok le a lázmérők által mért hőmérsékleti értékeket! Az adatok alapján egészítsétek ki a táblázatot!
- csoport – A téli időszakban gyakoriak a náthás panaszok, a meghűléses betegségek. Tervezzetek diaképeket arról, mit tehetünk a megelőzés érdekében!
A feladatok megoldása után a gyerekek ismertették társaikkal munkájuk eredményét. Értékelték, kiegészítették egymást, majd összegyűjtöttük miről ismerhetjük fel lázmérő nélkül is, hogy lázasak vagyunk?
A mondatalkotás, szóbeli kommunikáció, a gondolkodás, a kreativitás fejlesztése mellett a foglalkozáson aktuális volt az egészségmegőrzés szokásainak alakítása.
Tematikus foglalkozás – B komponens
2019.01.18
Téma: Európai Unió- Téli olimpiai játékok
A foglalkozást beszélgetéssel kezdtük. A tanulók ismereteire építve az olimpiai játékok eredete, története, az olimpiai mozgalomhoz fűződő jelképek és a téli olimpiai játékok volt a téma. A gyerekek nagyon megörültek, mikor bejelentettem, hogy az uniós tagországok sportolóinak megrendezzük mi is a téli olimpiát az iskola udvarán. Közösen végeztük a szervezési feladatokat, választottuk ki a helyszínt. Önállóan alkottak csapatokat. Már az előkészítés is erősítette a csoportkohéziót, a csoport összetartozását.
Téli olimpiánk versenyszámai a következők voltak:
- célbadobás hógolyóval: álló célpontra, mozgó célpontra, szemetes kosárba
- szánkóhúzó verseny
- szánkó lökése: ki tudja távolabb lökni?
- korong vezetése hokiütővel
A sorversenyek a mozgáskultúra, a szabálytudat fejlesztését segítették. A gyerekek lelkesen versenyeztek, a csapattagok figyeltek egymásra. Élvezték a jó időt, a friss levegőt, a játék örömét.
Nyelvi foglalkozás
Angol
2019. 01. 18.
2019. 01.22.
A heti angol foglalkozáson a gyerekek 5 fős csoportokban projektet készítettek Nagy Britanniával kapcsolatosan az előző órán megtanult információk alapján. Fontos volt az órán a szereposztás, mindenkinek megvolt a maga feladata. Először is térképet kellett kivágniuk, majd ragasztani és bejelölni rajta a négy országot, amely a szigetországot alkotja. Majd a fővárost kellett bejelölni, valamint az egyes zászlókat kiszínezni és a megfelelő országhoz ragasztani, végül az Egyesült Királyság zászlója, a Union Jack is a helyére kerülhetett. Másik feladat volt a lakosság számának kikeresése és a poszterre rögzítés. A diákok kaptak ismertető anyagot, amelyen további érdekességeket találhattak az országokkal kapcsolatban, így azokat is feljegyezhették, rajzokat készíthettek a projekthez. Az óra célja a közös munka fejlesztése, a munkamegosztás tanulása volt. Emellett fejlődött kultúrális ismeretük az angolszász országokkal kapcsolatban. Szépérzéküket és kreativitásukat is kihasználhatták ezen a foglalkozáson.
Tantárgyi fejlesztés
Dráma foglalkozás 9.
2019. 01. 18.
2019. 01.22.
Ennek a foglalkozásnak célja volt az ön-és társismeret fejlesztése.
Az első részben a tanulók interneten egy tanulási szokásokról szóló kérdőívet töltöttek ki, mely ötven kérdést tartalmazott. A kitöltés után minden tanuló kigyűjtötte azokat a jellemzőket, amelyek esetében 5 pontra értékelte önmagát, így ezekből kirajzolódtak a rá illő tanulási szokások. Ezt követően mindenki felsorolta legjellemzőbb szokásait, majd közösen megbeszéltük, hogyan lehetne még javítani, változtatni ezeken.
A foglalkozás második részében a tanulók 3 fős csoportokban dolgoztak. Az volt a feladatuk, hogy állapítsák meg és írják le a kiosztott munkalapra, hogy mi az a 3 dolog, amit mindannyian szeretnek, melyek azok, amiket egyikük sem szeret, illetve mi az, amiben különböznek egymástól. A feladatok megírása után minden csoport felolvasta saját megoldásait, melyek között voltak egyformák is, pl: mindenki szereti a focit. A csoportok tagjainak ebben a feladatban egyetértésre, közös döntésre kellett jutniuk, mellyel fejlődött az együttműködési képességeik és az ön-és társismeretük is tovább szélesedett.