Heti foglalkozások 60.

Tematikus foglalkozás – “A” komponens

2019.10.08.

Téma: Lelki egészségünk

Október 10-e a lelki egészség világnapja. A foglalkozást kerekasztal-beszélgetéssel kezdtük. A diákok körben ültek. Mindenki leírt egy olyan szituációt, amely nagyon felzaklatta, feldühítette, majd berakták egy kosárba. Egyesével kihúzva megbeszéltük az adott szituációt. Ezután az okos doboz videóösszeállítását néztük meg, melynek címe: Az enyhíthető nyomás-stressz. Ez a kisfilm szemléletesen mutatja be a stressz hatásait, valamint hasznos tanácsokat ad a stressz kezelésére.

Az óra második részében csoportokat alkottunk. Minden csapat leírást kapott egy adott konfliktushelyzetről. A helyzetet eljátszották, saját elképzelésük szerint találtak megoldást a konfliktushelyzet kezelésére. Végül az értékelés következett, megbeszéltük melyik megoldási mód alkalmas leginkább a konfliktus feloldására. Az óra célja a tanulók meggyőzére arról, hogy testi egészségünket befolyásolja lelki állapotunk, valamint hangulatunkat tudjuk irányítani.

Tematikus foglalkozás – “B” komponens

Téma: Testvériskolai utazás

2019.10.09

A foglalkozás célja a gyerekek felkészítése a testvériskolai utazásra.

Már mindannyian Nagyon vártuk a találkozást a határon túli diákokkal. A kapott programterv ismeretében internetes kutatást végeztünk azokról a tájakról, nevezetességekről, ahová kirándulni fogunk. Folytatva az előző órai beszélgetést, témánk az utazás további előkészületeihez kötődött. Viselkedési normákat fogalmaztunk meg közösen, melynek betartására ígéretet tettek a gyerekek. A buszos utazáshoz kapcsolódó balesetvédelmi szabályokat is együtt gyűjtöttük össze, beszéltük meg.

Egy nyitott mondat befejezésével zártuk az órát.

„Nagyon várom az utazást, mert…”. A következő gondolatok születtek: még nem voltam külföldön, szép tájakat fogok látni, új gyerekeket ismerek meg, jó lesz együtt.

Tantárgyi fejlesztés – földrajz, ének

2019. 10. 11.

A foglalkozás témája szorosan kapcsolódott az Állatok Világnapjához, amit az egész világon október 4-én ünnepelnek. Az óra játékkal indult, olyan dalokat kellett párokban gyűjteni, amikben valamilyen állat szerepelt. Az a páros győzött, aki a legtöbbet gyűjtötte. A játék végén egy-egy dalt közösen elénekeltünk. Ezután Közép-Európa állatvilágával foglalkoztunk, amihez nagy segítséget nyújtott Európa növény és állatvilága tematikus térképe. Beszélgettünk az ismert fajokról, a kihalóban lévő állatokról- nagy hangsúlyt fektetve azok védelméről. Olvastunk  A WWF fajvédelmi tevékenységéről. A foglalkozás játékkal zárult állatok hangjait kellett felismerniük csoportokban, ehhez a https://www.youtube.com › watch oldalát használtam. Esztétikai és a kommunikációs kompetenciák fejlesztése mellett,  a logikai térképolvasás valósult meg az órán.

Tantárgyi fejlesztés – dráma foglakozás 

2019. 10 08.

 A foglalkozás témája az ”Állatok világnapja” volt. Bevezetésként a „Ki vagyok én?” játékot játszottuk, melyben a tanulók állatokra asszociáltak és tulajdonságaikat sorolták föl. A tanulók kommunikációja, szókincsük és kifejezőképességük fejlődött e játék közben.

Ezután olyan szólásokat és közmondásokat értelmeztünk, melyekben állatnevek szerepeltek.  A közmondásokban és szólásokban az a jó, hogy szinte minden élethelyzetre találunk valami odaillőt és majdnem minden és annak az ellenkezője is megindokolható. Tanulóink sokszor nem értik ezeknek a kijelentéseknek az átvitt értelmét, a mindennapokban ritkábban találkoznak ezekkel, ezért is fontos, hogy a drámafoglalkozásokon is előkerüljenek és értelmezést kapjanak.

A foglalkozáson még állatokról szóló betűrejtvényt is megoldottak a tanulók, mellyel logikus gondolkodásuk, fantáziájuk és koncentrációs képességeik fejlődtek.

Nyelvi foglalkozás – angol

AUTUMN AND THE HARVEST

5. foglalkozás 2019.10.11. (5-6)

7. foglalkozás 2019.10.14. (7-8)

A heti angol foglalkozáson a témánk az ősz és az őszi betakarítási munkák voltak. A foglalkozás elején felmértem a gyerekek tudását az adott témában. Megbeszéltük, hogy melyek az ősz hónapok, milyen jeles ünnepek, fontosabb események tartoznak az őszi hónapokhoz. Majd áttértünk a szüretelésre, az őszi betakarítási munkákra. Összegyűjtöttük az őszi gyümölcsöket, zöldségeket. Beszéltünk a szüretről, arról hogyan is szüretelnek az emberek. Majd ezután szókeresőben gyümölcsöket, zöldségeket kellett keresniük. Aztán szavakat kaptak, amivel mondatokat kellett alkotniuk. Legvégül pedig egy feladat segítségével, amelyen vegyesen voltak az ősszel és más évszakokkal kapcsolatos képek, ki kellett választaniuk azokat, amelyek számukra az őszt jelentik és megmagyarázni, hogy miért. Ezen a foglalkozáson megismerték a tanulók az őszi betakarítás fontosságát, ezáltal a hagyományőrzés is hangsúlyt kapott, valamint a szókincsfejlesztés és szövegalkotás írásban és szóban is a középpontba került.

Könyvjelzőkhöz Közvetlen link.

A hozzászólások jelenleg ezen a részen nincs engedélyezve.